USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

HATALARLA GEÇEN BİR DÖNEM

HATALARLA GEÇEN BİR DÖNEM
23-02-2021
Google News

Sezon başında yapılan transferler sonrası kamuoyunda oluşan hava, haftalardır devam eden teknik direktör ısrarı nedeniyle sönmüş durumda. Üstelik devre arasında kadrosuna kattığı oyuncuların yaz transfer dönemine göre daha büyük ses getirmiş olması bile Fenerbahçe’yi ancak kağıt üzerinde favori yapabildi. Erol Bulut ile geçirilen 26 haftada takım oyununun bir türlü kaliteyle paralel gitmemesi, doğal olarak Fenerbahçe taraftarının sabrını taşırdı.

Ali Koç’un başkan seçildikten sonraki ilk sezonu hatalar silsilesiyle başlamıştı. İlk olarak sportif direktörlük görevine başkanın çok güvendiği Damien Comolli getirildi. Zincirleme hataların başlangıç ismi olan bu hamle sonrası Hollanda dışında hiçbir tecrübesi bulunmayan Phillip Cocu’nun göreve getirilmesi, takımın iskeletini bozarak kazanılan paraların kariyeri düşüşe geçen oyunculara harcanması ve önce Cocu’yla sonra da yardımcısı Koeman’la yolların ayrılmasında çok geç kalınması Fenerbahçe’nin neredeyse tüm sezonu düşme hattında geçirmesine sebep olmuştu. Sezonun 15. haftasında taraftarın yoğun isteğiyle göreve getirilen Ersun Yanal’la birlikte devre arasında beş oyuncu kadroya katıldı. Ligin geri kalanında inişli çıkışlı maçlar izlemiş olsak da, Fenerbahçe’yi 17. sıradan alıp lig sonunda 6. yapması dönemin şartlarına göre Ersun Yanal adına başarı sayılırdı.

Sezonun bir şekilde tamamlanmasının ardından Ali Koç adına “ilk sezon acemiliği” söylemleri, tüm gözleri yeni sezonda yapılacak hamlelere çevirmişti. Taraftarların beklentisi Ersun Yanal’ın istediği bir kadronun kurulmasıydı. Kısmen öyle olsa da transfer döneminin son günlerinde beklenen sol bek takviyesi bir türlü gelmedi. Hasan Ali’nin sezon başında sakatlanması, sonrasında stoper bölgesinde Zanka ile Rami ‘den istenilen verimin alınamaması ve Rodrigues ile Moses gibi kanat oyuncularının uzun süre sahalardan uzak kalması Ersun Yanal’ı devşirme bir kadro kurmaya itmişti. Tüm bu olumsuzluklara rağmen ligin ikinci devresine kadar şampiyonluk yarışında bulunan Fenerbahçe’nin Falette dışında hiçbir transfer yapamaması Ersun Yanal’ın elini iyice zayıflatmıştı. Devamında gerek hakem hatalarıyla, gerek Ersun Yanal’ın sorgulanan oyuncu tercihleriyle üst üste alınan kötü sonuçlar Fenerbahçe’yi şampiyonluk yarışındayken bir anda uçuruma sürüklemişti. 

Ersun Yanal ile yollar ayrıldıktan sonra tüm dünyada patlak veren salgın dönemi, belki de Fenerbahçe yönetimine gelecek sezonun planlamasını yapabilmek adına nefes aldıracak bir gelişme olmuştu. Ancak hataların en büyüğü işte tam olarak burada başladı. Pandemiden kaynaklanan üç aylık süreçte gelecek sezonun teknik direktörünü bulmak yerine geçici teknik direktör olarak Tahir Karapınar getirildi. Fenerbahçe, liglerin tamamlanmasıyla birlikte toplamda beş ayını teknik direktörsüz geçirmiş oldu.

Hatalarla geçen son iki sezonun ardından oluşan algı, başkan ve yönetim adına telafisi olmayan bir sezona girilmiş olmasıydı. Önce Emre Belözoğlu’nun sportif direktörlüğe getirileceği, sonrasında da tam beş ay beklenen hocanın Erol Bulut olacağı kesinleşmişti. Limit mevzularının aşılmasının ardından üst üste patlatılan transfer bombaları bize Ali Koç’un bu sezonu ne kadar ciddiye aldığını gösteriyordu.

BU ISRARIN SEBEBİ NE?


İlk 7 haftayı namağlup kapatan Fenerbahçe’nin duran toplar dışında hiçbir oyun anlayışı gösterememesi eleştirilse de, belli bir kesim tarafından Fenerbahçe’nin yeni kurulan bir takım oluşu bahane gösterildi. Bir sonraki hafta İsmail Kartal’lı Konyaspor, Erol Bulut’un duran toplardan ibaret olan oyun planını suya düşürdü. Bu sefer de yönetimin “ nazar boncuğu olsun” söylemleriyle birlikte mağlubiyetin üzerinde durulmadı. Çatlak seslerin yükselmeye başladığı asıl olay Beşiktaş derbisinde alınan mağlubiyet oldu. Bana göre Erol Bulut’la olmayacağının göstergesi şeklinde bir maçtı. Devamında alınan Malatyaspor ve Gaziantepspor mağlubiyetlerinin yönetimi radikal kararlar almaya itmesi beklenirken yönetim tarafından kamuoyuna bir kez daha “hocamızın arkasındayız” mesajı verildi. Olaylı geçen Başakşehir maçında alınan galibiyetin ardından topu rakiplerine bırakarak seri galibiyetler alan Fenerbahçe’de oynanan futbol yine görmezden gelindi.


Bugüne kadar belki de tüm hatalarını geç kaldığı için yapan Ali Koç, devre arasında güven vermeyen teknik direktörüne Mesut Özil gibi bir dünya yıldızını, Szalai ile Samuel gibi iki potansiyelli genci ve Galatasaray’la kıyasıya transfer rekabetine girdiği İrfan Can’ı hediye etti. 


Başkanın devam eden Erol Bulut ısrarı bu kez de Galatasaray mağlubiyetini getirdi. Maç sonu demeç veren Ali Koç’un “bu mağlubiyet bizi şampiyon yapacak” şeklindeki camiayı motive etme çabası ise taraftarları bir kez daha hayal kırıklığına uğrattı. 

Türkiye Kupası’nda Başakşehir’e elenilmesi ve son olarak yine Kadıköy’de alınan Göztepe mağlubiyeti, taraftarlarda Erol Bulut’a karşı en ufak bir güven kırıntısı dahi bırakmadı. Sezon boyunca Fenerbahçe’nin Fenerbahçe gibi oynayarak kazandığı tek maç Kayserispor, Erol Bulut’un ise bir büyük takım teknik direktörü gibi yaptığı hamlelerle aldığı tek maç Trabzonspor derbisiydi. Şimdi ise Erol Bulut konusunun nasıl sonuçlanacağı yine bir Trabzonspor derbisi ile belli olacak. Bu sebeple Fenerbahçe taraftarının Trabzonspor’a karşı alınacak her türlü sonuçta mutsuz olacağına eminim. Ali Koç’un belki de ilk defa hatasızmış gibi başladığı bir sezon, yine geç kaldığı için heba olmak üzere.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?