CHP’li kadın milletvekillerinden ‘İstanbul Sözleşmesi’ çağrısı

GÜNDEM
16-06-2021 18:25
Google News

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ve Bursa Miletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu TBMM'de ortak basın toplantısı düzenleyerek İstanbul Sözleşmesi'nin iptaline ilişkin kararın yeniden g?

CHP’li kadın milletvekillerinden ‘İstanbul Sözleşmesi’ çağrısı

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ve Bursa Miletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu TBMM'de ortak basın toplantısı düzenleyerek İstanbul Sözleşmesi'nin iptaline ilişkin kararın yeniden gözden geçirilmesini istedi.

ANKARA (İGFA) - İktidarın, İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükte kalması için hiçbir adım atılmadığını öne süren CHP Parti Meclis Üyesi Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili iptal kararının gözden geçirilmesini istedi.

Dünyanın her yerinde binlerce yıl içinde binlerce kadının kanıyla, gözyaşıyla yazılmış bir sözleşme olduğunu belirten Altaca Kayışoğlu, "Masa başında birkaç kişinin yazdığı bir anlaşma değildir. Tarih bilmeyen, hukuk bilmeyen liyakatsız kadrolar tarafından yönetildiğimiz için yaşanan garabetlerin bedeli en çok kadınlar çekiyor" dedi.

İstanbul Sözleşmesi'nin iptalinin Anayasa'ya aykırı, Meclis iradesini yok saymak, kadınların haklarını görmezden gelmek anlamına geldiğini vurguluyan CHP'li Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Antalya'da taşa yazılmış bir yardım çığlının fotoğrafını göstererek sürdürdüğü açıklamasında, "İstanbul Sözleşmesi şiddete maruz bırakılanlara devletin adalet konusunda güven vermesidir. Maalesef bugün devleti yönetenler bu güveni çocuklara da, kadınlara da insanlara da verememektedir. 12 yaşındaki bir çocuğun belki yeterince eğitilmedi için devlete güven konusunda bir farkındalık olmadığı için ağaçlara anlattı, taşlara yazdı yardım çığlığını. 'İstanbul Sözleşmesi yaşatır' derken biz, insanlara devletin bu güveni vermesi gerektiğinin altını çiziyoruz. İnsanların, kadınların, çocukların dertlerini dağlara taşlara değil, devletin ilgili birimlerine güven duyup gidip onlara anlatmasını isyoruz" diye konuştu.